4 základné mýty, s ktorými sa stretne investor do dlhopisov

13. 04. 2022

Vloženie finančných prostriedkov do rôznych druhov investičných produktov je často sprevádzané nepravdami a nepresnými informáciami. Spísali sme preto 4 najčastejšie mýty o dlhopisoch, s ktorými sa v rozhovoroch s vami stretávame.

1. Mýtus: Dlhopisy sú príliš rizikové, neinvestuj do nich!

Toto tvrdenie je úplne nepresné. Stretli ste s tým, že vám niekto tvrdí, že dlhopisy vo vašom investičnom portfóliu nemajú mať miesto? Je jasné, že o investovaní nevie veľa. Naopak, každý odborník vám poradí rozložiť svoje finančné prostriedky na niekoľko investičných produktov, medzi ktorými majú nezastupiteľné miesto aj štátne a firemné dlhopisy. V súčasnosti sa stretnete s atraktívnejšími, vyššími výnosmi. Aj firmy a štáty sa totiž musia prispôsobiť trhovým možnostiam a najmä inflácii tak, aby si udržali konkurencieschopnosť na trhu.

2. Mýtus: Hotovosť vo vrecku je vždy lepšia ako cenný papier!

Pravdou je, že hotovosť vo vašom vrecku stráca na hodnote každým jedným dňom až do chvíle, než ju reálne použijete. Rovnako ako voľné finančné prostriedky, ktoré sa povaľujú na bežnom účte. Vedeli ste, že inflácia v roku 2021 dosiahla absolútneho rekordu a dokonca presiahla všetky predpoklady ekonómov? V súčasnosti vieme, že 6 % pre minulý rok nebol strop a inflácia bude rásť až k hodnotám okolo 8,5 %.

4 základní mýty 1

3. Mýtus: Aby si niečo získal, musíš mať minimálne 4 000 EUR!

V skutočnosti si dokážete dlhopisy zaobstarať už za oveľa nižšie sumy. Táto možnosť je vhodná nielen pre investorov s nižším voľným kapitálom, ale aj pre tých, ktorí na trhu investícií začínajú a chcú si možnosť investovania do dlhopisov vyskúšať. Začať tak môžete už pri sume od 40 EUR (v prípade štátnych dlhopisov), prípadne na sume 400 – 800 EUR v korporátnej sfére. S emitentom si takto postupne vybudujete dôveru a v prípade spokojnosti viete kedykoľvek investíciu navýšiť.

4. Mýtus: Na čo je dobré investovať? Po zdanení ti aj tak nič nezostane!

Záleží na tom, do akého dlhopisu sa rozhodnete investovať, v každom prípade však získate aspoň ako taký výnos. Zrážková daň v Slovenskej republike je na úrovni 19 %. Ak si teda vyberiete korporátny dlhopis bez poplatkov s ročným výnosom 9,5 % v hodnote 800 EUR, ročne si po zdanení prilepšíte o čistý výnos 61,56 EUR, čo rozhodne nie je málo.

Pri investovaní pamätajte na základné pravidlo. Každý investor má iné možnosti a ciele, ktoré chce dosiahnuť. Preto by aj investičné portfólio malo byť od človeka k človeku individuálne nastavené. Ak vás akýkoľvek pracovník ľubovoľnej inštitúcie doslova núti do konkrétnej investície a tvrdí, že nič lepšie na trhu neexistuje, zbystrite pozornosť a svoje rozhodnutie si nechajte ešte raz a v kľude prejsť hlavou.

Prečítajte si tiež

Korporátne dlhopisy

Korporátne dlhopisy

Prečo investovať do korporátnych dlhopisov? Potrebujete ochrániť úspory pred stále dvojcifernou infláciou alebo máte záujem o zaujímavé privyrobenie? V oboch prípadoch môže byť riešením investícia do korporátnych dlhopisov. Čo to je a aké má výhody aj riziká sa...

preèítajte si viac
ETF investícia

ETF investícia

Viete, ako investovať do ETF? Chcete ochrániť úspory pred infláciou, sporiť na neistý dôchodok, získať zaujímavé privyrobenie alebo len zhodnotiť svoje úspory? Kľúčom k tomu všetkému môže byť aj investícia do ETF. Viete, čo je to ETF investícia a ako a kde môžete do...

preèítajte si viac
Investícia do akcií

Investícia do akcií

Viete, ako investovať do akcií v roku 2022 Inflácia rastie do doposiaľ nepredstaviteľných výšin, peniaze strácajú svoju hodnotu a klasické sporiace nástroje vás pred tým neuchránia. Otázkou dňa teda je, ako ochrániť svoje financie. Jednou z odpovedí je investícia do...

preèítajte si viac