Podľa prieskumu Instant Research pre Generali Investments CEE sa zistilo, že už 51% Čechov s investovaním začalo, so Slovákmi to bude zrejme podobne (pre tento trh sa priezkum zatiaľ nerobil) a keďže čítate tento článok, je veľmi pravdepodobné, že práve Vy toto nemalé percento navýšite.
Kto by nechcel ísť na lepšiu dovolenku, zaplatiť novú rekonštrukciu bývania alebo si vytuniť auto podľa vlastných predstáv? Stavíme sa, že Vaša odpoveď v duchu bola nechápavo „to chce asi každý“. A áno aj Vy túto možnosť máte!
V našom článku sa dozviete najzákladnejšie odpovede na prvé otázky, ktoré Vás v hlave pravdepodobne napadnú, pokiaľ sa chcete stať investorom. Na konci článku tiež nájdete množstvo užitočných tipov, ako spojiť bežný život so sebavzdelávaním ohľadom investovania a nestratiť vďaka tomu svoj voľný čas.

Otázky, ktoré Vám zodpovieme
- Kedy mám začať investovať? V akej životnej fáze by som sa mal nachádzať?
- Koľko musím mať na účte peňazí, a kedy s tým na burzu, aby som začal profitovať?
- Aké sú benefity a aké sú riziká investovania?
- Do čoho by som mal v terajšej dobe investovať? Mám v nejakom odvetví 100% istotu?
- Ako sa môžem ďalej vzdelávať, aby som nestratil čas a téme rozumnel?
- Kedy mám začať investovať? V akej životnej fáze by som sa mal nachádzať?
Na to existuje jasná odpoveď: „Začnite čo najskôr, najlepšie hneď“, ale aj tak si spomínanú radu pre pochopenie všetkých rozpíšeme. Hneď – teda vo chvíli, keď pochopíte princíp investovania a vzdelávania, bez ktorého sa žiadny investor nezaobíde. Skákať s padákom tiež nepôjdete bez kvalitného preškolenia.
Čím nižší je Váš vek, tým si môžete dovoliť podstúpiť vyššie investičné riziko.
Veľa užitočných článkov pre ďalšie sebavzdelávanie nájdete aj u nás na blogu alebo na konci článku.

Koľko musím mať na účte peňazí, a kedy s tým na burzu, aby som začal profitovať?
Na úplnom začiatku svojej „investorskej kariéry“ nemusíte vlastniť veľký obnos peňazí, bohato Vám stačí pár stoviek Eur navyše, ktoré šikovne využijete. Ak máte zatiaľ na investovanie možnosť pustiť z účtu 20 Eur, tak verte, že Vaša predstava pasívne zarábať nevyjde, aj keď niektoré firmy Vám budú tvrdiť opak. Vždy si všetko overujte z viacerých zdrojov.
Určite odporúčame zistiť si, koľko je „ideálna čiastka“ pre odvetvie, kam chcete práve Vy investovať. Často sa stáva, že malá čiastka Vám do budúcnosti nezaručí žiadny veľký nárast, takže by v niektorých prípadoch bolo lepšie našetriť si väčšiu čiastku (medzitým sa vzdelávať v danej oblasti) a následne našetrené peniaze investovať tak, aby Vaše investície rástli vo veľkom.

Aké sú najväčšie riziká a benefity investovania?
Ako všetko v živote, má aj investovanie svoje veľmi svetlé stránky a určitú negatívnu časť, s ktorou sa musí počítať. Benefity si asi každý vie predstaviť, sú to primárne pasívne zarobené „balíky“ peňazí.
Rizik je v investovaní veľa a mali by ste sa s nimi pred vkladom financií dostatočne zoznámiť. Nenechajte sa ale zastrašiť, za každým úspechom stojí určitý risk, ktorý môžeme rôznymi spôsobmi eliminovať. Riziká je možné eliminovať vhodnými riadeniami a zostavením vyhovujúceho portfólia ako plán dlhodobého investičného horizontu. Vďaka výsledkom z vykonaných analýz aplikujeme techniky, ktoré dané riziko znížia.
Veľkým faktorom v investovaní je aj Váš vek. V prípade ekonomického šoku Vás nemusí desiť, vybrať si peniaze o nejaký čas neskôr a počkať až bude situácia pre Vás prijateľnejšia. Čím dlhšie investujete, tým viac môžete pre svoj budúci život zarobiť.

Do čoho by som mal v terajšej dobe investovať? Mám v nejakom odvetví 100% istotu?
Radi by sme Vám povedali, že u nás máte absolútnu istotu, ale bohužiaľ v každom type investovania je nejaké riziko a určitá neistota. Dá sa ale aspoň z časti určiť podľa situácie na trhu, kam teraz najvhodnejšie investovať. V druhom kvartáli roku 2022 je podľa Fear&Greed Indexu emócia na trhu „extrémny strach“, čo znamená, že je dôležité každý krok starostlivo zvážiť.
- Môžeme sa báť investovať – strážime svoje peniaze.
- Môžeme byť odvážni, ceny klesajú, nakupujeme za menej peňazí.

Ako sa môžem ďalej vzdelávať, aby som nestratil čas a téme rozumel?
Ako sme si už na začiatku povedali, vzdelanie je jeden z hlavných faktorov pre úspešné investovanie. Nikto ale nechce, aby ste sa topili v nudných textoch v knižnici.
Možností ako získať podstatné informácie je v terajšej dobe internetu veľa, stačí si zvoliť, aký formát Vám vyhovuje najviac – počúvanie podcastov, čítanie článkov alebo video na YouTube.
My sme pre Vás pripravili zopár tipov, ktoré môžete praktizovať vo svojom bežnom živote.
- Idete si zašportovať alebo stojíte v dopravnej zápche a môžete k novým znalostiam využiť počúvanie? Potom skúste zvoliť jeden z týchto tematických podcastov, ktoré nás zaujali:
- Teorie Peněz
- Investiční podcast Vojta Žižka
- Jak investovat
- Inteligentné Investovanie
- Sedíte vo vlaku alebo chcete zostať vonku na čerstvom vzduchu a preferujete edukáciu pomocou textu:
Unipro Capital blog – https://www.uniprocapital.sk/blog-2/
- A naša menej obľúbená činnosť upratovanie spojená s užitočným, v podobe dobre spracovaných videí na YouTube (alebo dve muchy jednou ranou):
- Jak na investování malých částek: Praktický příklad – https://www.youtube.com/watch?v=JCHysJL0XDo
- Investování pro začátečníky 1: Příklady investic: Zlato, stříbro, akcie, bitcoin, nemovitosti – https://www.youtube.com/watch?v=veP6LeVSpug
- Jak investovat. Mám pár tisíc korun navíc. – https://www.youtube.com/watch?v=SlUBLaXaIc4
Pokiaľ Vás investovanie zaujalo, najlepšie ďalšie kroky sú:
a) Zistiť si aký typ investora chcete byť.
b) Zvoliť si odvetvie, do ktorého chcete svoje financie vložiť.
c) Zoznámiť sa s danými rizikami a aktuálnou situáciou na trhu.
d) Porozprávať sa s niekým, kto je v investovaní skúsený a poradí Vám.
Zvyšok sa už môžete učiť z praxe a skúseností.
ZDROJE:
https://www.nerdwallet.com/article/investing/how-to-start-investing
https://www.thetimes.co.uk/money-mentor/guide/beginners-investing/
https://www.wealthsimple.com/en-ca/learn/investing-basics#basics_of_investing_in_stocks