5 výhod krátkodobých investícií

10. marca 2022

Čo sú krátkodobé investície a pre koho sú vhodné? V dnešnom článku vám povieme, na ktoré investičné produkty je dobré sa zamerať, pokiaľ preferujete zhodnotenie prostriedkov v krátkom časovom horizonte a čo sú ich hlavné pozitíva.

Za krátkodobé investície považujeme tie, ktoré je možné predať alebo premeniť na hotovosť v horizonte 1-3 rokov, maximálne ale 5 rokov. Patria sem najmä korporátne, teda firemné dlhopisy, štátne dlhopisy a niektoré druhy najmä akciových fondov, ktoré ale zároveň prinášajú aj vyššie riziko.

Krátkodobé investície sú vhodné pre tých z nás, ktorí majú určitý obnos peňazí bokom, ale vedia, že ich nebudú v najbližšom čase potrebovať. V tomto prípade je vždy lepšie financie rozumne umiestniť tak, aby sa do určitej miery zhodnotili.

Určite viete, že peniaze, ktoré ležia na bežných účtoch, sú postupne požierané infláciou, ktorá je v súčasnosti nekompromisne vysoká. Inflácia tento rok dokonca viditeľne preskočila všetky predpoklady a prognózy štátnych ale aj svetových odborníkov.

5 výhod krátkodobých investicí 2

VÝHODY KRÁTKODOBÝCH INVESTÍCIÍ

Krátkodobé investície si nájdu svoje miesto v investičnom portfóliu každého z nás. Aké sú teda výhody krátkodobých investícií?

1. Flexibilita investovania

Tento bod si vieme lepšie vysvetliť na konkrétnom príklade. K dispozícii máte voľných 10 000 EUR, ktoré investujete do dlhopisov s garantovaným výnosom 9,5% a konečnou splatnosťou 2 roky. Počas dvoch rokov tak z danej čiastky získate navyše čistý výnos až 1 620 EUR. Táto čiastka hravo pokryje infláciu a stále budete mať niekoľko stoviek EUR tzv. k dobru.

Ďalšou výhodou dlhopisov je možnosť ich kedykoľvek počas tejto doby predať, darovať alebo prípadne požiadať o predčasné splatenie v prípade, že to emisné podmienky dovoľujú.

2. Atraktívny zisk v krátkom čase

Sľubované výnosy do investičných produktov sú skutočne rôznorodé. Môžu byť predpokladané alebo garantované a to s rôznou mierou rizík. Vždy si preto emitenta preverte a pozrite sa aj na jeho históriu, projekty, tržby a výsledky hospodárenia. Dôležitá je aj komunikácia s emitentom. Pokiaľ firma nemá zverejnené telefónne číslo alebo e-mail, na ktorý pravidelne odpovedá, dávajte si pozor. Toto sú totiž hlavné znaky, ktoré môžu do budúcnosti znamenať problémy.

3. Potreba nižšieho vstupného kapitálu

Na trhu nájdete rôzne ponuky a možnosti investovania už s čiastkami od 40 EUR ako je to napríklad pri štátnych dlhopisoch. Firemné dlhopisy spravidla začínajú na vyšších čiastkach približne od 800 EUR. Je len na emitentovi, akú mieru administratívneho zaťaženia je schopný akceptovať a časovo zvládať. Emitent pri nastavení investičných podmienok zohľadňuje aj svoje ciele a samozrejme možnosti svojich klientov, ktoré môžu byť obmedzené.

4. Vhodné pre investorov – začiatočníkov

Pokiaľ na investičnom trhu patríte k nováčikom, určite privítate možnosť vyskúšať investíciu s nižšou čiastkou v krátkom časovom horizonte. Vyskúšate si tak, či je pre vás táto možnosť zhodnotenia financií vhodná a poučíte sa a získate základné znalosti o investovaní do budúcnosti.

5. Možnosť kontroly výsledkov

Pri krátkodobých investíciách si môžete svoje výnosy kontrolovať pravidelnejšie. Napríklad, ak zvolíte možnosť investovania do dlhopisov s mesačným vyplácaním výnosov, každý mesiac si viete hmatateľne overiť spoľahlivosť investície a čerpať jej výhody. Naopak, pri fondoch s dlhodobým nastavením napríklad na obdobie 20 rokov je lepšie výsledky nekontrolovať, pretože tieto zvyknú nepríjemne kolísať a niekoľkokrát sa môžete ocitnúť v mínuse.

5 výhod krátkodobých investicí 1

NEVÝHODY KRÁTKODOBÝCH INVESTÍCIÍ

Ak hovoríme o pozitívach krátkodobého investovania napríklad do dlhopisov, mali by ste poznať aj ich negatíva. S akými zápornými aspektmi sa môžete stretnúť?

1. Poplatky

Niektoré spoločnosti ale aj sprostredkovatelia investičných produktov vám môžu strhávať poplatky, ktoré výrazne znížia celkovú výnosnosť investície. Poplatky môžu byť za vedenie a správu účtu, vystavenie dokladov, zrážky z transakcií a podobne.

Niektoré spoločnosti na trhu ale stále fungujú bez poplatkov, preto sa pred uzatváraním zmluvy nezabudnite informovať aj na túto stránku investovania.

2. Výber investície vyžaduje čas

Na trhu je v súčasnosti obrovské množstvo finančne dostupných investícií s atraktívnym výnosom. Ako si ale vybrať to správne pre vás? Výber vhodnej investície určite zaberie váš čas. Pamätajte ale, že dôkladný výber je kľúčom k tomu, aby ste o svoje financie neprišli.

Prečítajte si tiež

ESG písmená vyrostlé trávou ze země

Čo je ESG investovanie?

Udržateľné alebo ESG investovanie je rastúci trend posledných rokov. Investovať udržateľne navyše neznamená rezignovať na vyšší výnos. Práve naopak.

číst více
Korporátne dlhopisy investovanie investícia podnikové dlhopisy výnos úrok výhody nevýhody riziko

Korporátne dlhopisy

Prečo investovať do korporátnych dlhopisov? Potrebujete ochrániť úspory pred stále dvojcifernou infláciou alebo máte záujem o zaujímavé privyrobenie? V oboch prípadoch môže byť riešením investícia do korporátnych

číst více
ETF investice 1

ETF investícia

Viete, ako investovať do ETF? Chcete ochrániť úspory pred infláciou, sporiť na neistý dôchodok, získať zaujímavé privyrobenie alebo len zhodnotiť svoje úspory? Kľúčom k tomu všetkému

číst více