Alternatívne investície, tak ako ostatné a známejšie investičné produkty prinášajú svoje výhody aj nevýhody. V dnešnom článku si preto jednoducho a zrozumiteľne vysvetlíme, aké sú ich základné charakteristiky a na čo si dať pozor.
CHARAKTERISTIKA A VÝHODY ALTERNATÍVNYCH INVESTÍCIÍ
Ak sa zaujímate o diverzifikáciu portfólia je pravdepodobné, že ste narazili na pojem alternatívne investície. Radíme sem napríklad ponuky z oblasti súkromného kapitálu, verejne neobchodované fondy, investovanie do nehnuteľností, komodity, investovanie do rozvoja podnikania, výmenné fondy a podobne. Pridanie jednej z týchto oblastí do vášho investičného mixu môže byť v určitých prípadoch skutočne prospešné.

Medzi základné výhody patria:
- diverzifikácia,
- potenciál vyšších výnosov,
- možné úľavy na daniach,
- zaujímavé doplnenie portfólia s dlhodobými cieľmi,
- netradičná a zaujímavá forma investovania.
Medzi základné nevýhody patria:
- alternatívne investície sú zložitejšie,
- vyžadujú často odbornosť a špecializáciu v odbore,
- zvýšená miera rizika,
- dlhšia doba investície,
- volatilita,
- možnosť chýbajúcej transparentnosti v prípade neverejných ponúk.
Špecifický je aj fakt, že alternatívne investície spravidla nekopírujú krivku tak, ako tradičné investičné produkty a odvetvia, čo môže byť pre niekoho výhodné a pre niekoho naopak nebude tým pravým.
Rozhodli ste sa do svojho investičného portfólia zaradiť tzv. alternatívne investície? Pri výbere vždy klaďte dôraz na finančnú stránku, časový horizont, riziká, vaše ciele a rovnako aj možnosti. Alternatívne investície dokážu byť efektným prvkom v ceste za zhodnotením finančných prostriedkov, no sú vhodné skôr pre odvážnych investorov s chuťou riskovať.