Ekonomické novinky 07/2021

20. 09. 2021

Ekonomika v EU porastie rýchlejším tempom, než sa očakávalo. Predpokladá sa, že rast HDP bude v roku 2022 vykazovať rast až o 4,4%. Dôvodom je ukončenie pandemických opatrení a dobré tempo očkovania na európskej pôde. Európa sa postupne otvára a to pomáha aj naštartovaniu ekonomiky.

Podnikateľská aktivita rastie najrýchlejšie za posledné 3 roky, je ale treba počítať s určitou mierou zdražovania produktov i služieb.

Inflácia v Európskej únii neustále rastie, Česká Republika je pritom na vrchu rebríčka. Z hľadiska zdražovania je v súčasnosti Česko štvrtou najhoršou krajinou s infláciou na úrovni 3,1%.

Ekonomické novinky 07/2021 2

Rastie záujem o investovanie a zhodnotenie financií. V posledných mesiacoch vzrástol záujem o investovanie do umenia. Pozor by si ale mali dávať investiční začiatočníci a neznalci umenia. Pri investícii do napodobeniny totiž môžete prísť o veľkú časť majetku.

Rozumné firmy využili pandémiu a obmedzenia s ňou súvisiace na technologickú modernizáciu. Inovácia v podnikateľskom sektore predstavuje sľubný základný kameň pre rýchle naštartovanie ekonomiky.

Európska únia zažíva najväčší rast v stavebníctve na posledne roky. Po minuloročnom stavebnom spánku je najväčší ruch v Maďarsku. Česká Republika ale veľmi nezaostáva a rapídne porastú aj ceny nehnuteľností či pozemkov a to až o približne 15%.
Bitcoin zažíva nepríjemné turbulencie. V posledných dňoch bolo investorom do kryptomeny poriadne horúco. Bitcoin sa z hodnoty približne 65 000 dolárov prepadol až o viac ako polovicu. V súčasnosti je krivka pár dní zastabilizovaná na úrovni okolo 33 000 dolárov. Prepadu bitcoinu dopomohol Elon Musk, ktorý len niekoľko týždňov predtým svojou investíciou vyhnal cenu kryptomeny do magickej výšky.

Prečítajte si tiež