ETF investícia

21. októbra 2022

ETF investice 2

Viete, ako investovať do ETF?

Chcete ochrániť úspory pred infláciou, sporiť na neistý dôchodok, získať zaujímavé privyrobenie alebo len zhodnotiť svoje úspory? Kľúčom k tomu všetkému môže byť aj investícia do ETF. Viete, čo je to ETF investícia a ako a kde môžete do ETF investovať?

Čo je ETF?

ETF je označenie pre burzovo/verejne obchodovaný fond (Exchange-Traded Fund), ktorý na rozdiel od klasických otvorených fondov vydáva svoje akcie. Vďaka tomu môžete s ETF obchodovať na svetových burzách rovnako ako napríklad s akciami akejkoľvek významnej spoločnosti.

Je tu však jeden zásadný rozdiel, nákupom akcií tohto fondu si totiž spravidla kupujete niekoľko akcií alebo iných cenných papierov dohromady. Namiesto nákupu niekoľkých cenných papierov vám tak stačí kúpiť iba jeden.

Je to preto, že zloženie portfólia fondu často presne kopíruje zloženie nejakého trhového alebo sektorového indexu, najčastejšie akciového. Ten napríklad obsahuje akcie najúspešnejších firiem v danom sektore alebo trhu, pričom pokiaľ je jedna z firiem nahradená, nahradí ju aj fond vo svojom portfóliu. Preto potom hodnota ETF zodpovedá aj hodnote indexu, príp. iného podkladového aktíva.

Čo je to ETF investície?

Investícia do ETF je nákup akcií tohto fondu. Oproti klasickým podielovým fondom ale neplatíte za riadenie investície portfólio manažérom. Pretože totiž fond len kopíruje zloženie podielového aktíva, nie je tu potrebné. Ušetríte teda poplatok za riadenie, ktorý dosahuje až 3%, pričom tu dosahuje spravidla maximálne 1%.

Zároveň je samotné ETF oveľa lacnejšie ako podkladové aktívum. Nekupujete jednoducho všetky akcie, ktoré ten daný segment obsahuje, ale investujete iba do ukazovateľa, ktorý je na tento segment alebo trh naviazaný. Začať preto môžete napríklad už od 20 EUR.

Pretože potom ETF iba pasívne sleduje zloženie podkladového aktíva, minimalizuje sa tu riziko ľudskej chyby. Okrem toho je táto investícia aj viac diverzifikovaná. Ako už bolo povedané, jedným nákupom často kupujete mnoho akcií naraz. Pri kúpe ETF, ktoré kopíruje index S&P 500, tak napríklad kupujete akciu, v ktorej sú akcie 500 najväčších amerických akciových spoločností. Ďalšie ETF potom napríklad kopíruje index DAX 40, ktorý tvorí 40 najväčších nemeckých akciových spoločností.

Mimo už spomínaných indexových ETF ale môžete investovať aj do sektorových ETF, ktoré kopírujú akcie firiem v určitom sektore (finančný, energický alebo napríklad farmaceutický), do komoditných ETF kopírujúcich nejakú komoditu (zlato, striebro a pod.), menových ETF, ktoré sledujú určitú menu alebo meny, alebo do pákových ETF, ktoré sledujú vývoj určitého indexu alebo burzového sektora, a navyše ho znásobujú podľa veľkosti páky (napríklad 2x alebo 3x). Môžete teda dosiahnuť väčšie zisky, ale bohužiaľ aj strát.

ETF investice 3

Aké sú výhody ETF investície?

ETF majú oproti investície do podielových fondov alebo aj samotných akcií mnoho výhod. Aké sú?

Nízke poplatky– Pretože ETF nie sú spravované žiadnym portfólio manažérom, ale iba kopíruje podkladové aktívum, poplatky za investíciu sú oveľa nižšie ako poplatky napríklad podielových fondov.

Nižšia vstupná hodnota investície– Pretože nekupujete akciu, ani celý balíček akcií, ale iba ukazovateľ, ktorý je na ne naviazaný, sú ETF dostupnejšie ako ich jednotlivé podkladové aktíva. Môžu si ich teda dovoliť aj drobní investori a investovať môžete často už od 20 EUR.

Nemusíte byť skúsený investor– Pri kúpe akcie jednej firmy musíte byť schopní porozumieť tomu, akú šancu má práve táto firma na trhu a prečo je kúpa práve jej akcií výhodná. Bez toho je to stávka do lotérie. Pri ETF toto odpadá. Pri kúpe ETF naviazaných na nejaký sektor alebo trh toľko znalostí nepotrebujete. Stačí vám vedieť, že daný sektor alebo trh dlhodobo rastie.

Maximálna transparentnosť– Presne viete, do čoho investujete. ETF, ktoré kopírujú určitý akciový index, totiž presne kopírujú zloženie toho indexu aj jeho hodnotu.

Vysoká miera diverzifikácie portfólia– Veľká výhoda ETF spojených s akciovým indexom je tá, že nedržíte iba jednu akciu, ale celý balíček akcií. Pokles hodnoty jednej akcie preto celok ovplyvní len v miere, v akej je táto akcia v celom balíčku zastúpená.

Nižšia volatilita– Pretože ETF spravidla obsahujú viac cenných papierov, napríklad akcií, ich celková hodnota je stabilnejšia ako hodnota jednotlivého cenného papiera. Nestane sa teda, že by naraz zmenili hodnotu o desiatky percent, ako sa to môže stať jednej akcii.

Vysoká likvidita– Bežné ETF dokážete predať alebo nakúpiť rovnako rýchlo ako napríklad akcie, tj počas niekoľkých sekúnd. Vďaka vysokej likvidite majú ETF tiež nízke spready, tj nízky rozdiel medzi ponukovou a dopytovou cenou, a teda aj nízky poplatok za nákup a predaj.

Veľký výber podkladových inštrumentov– Výhoda ETF je tiež to, že s ich pomocou môžete držať veľké množstvo najrôznejších aktív. Patria sem akcie, komodity a meny.

Aké sú nevýhody investovania do ETF?

Nedokonalá diverzifikácia– Občas môže index obsahovať len úzku skupinu akcií, čím sa výhoda ETF stráca. Medzi také indexy patrí aj DAX 40 alebo FTSE 100.

Nižší dividendový výnos– Hoci existujú ETF, ktoré vyplácajú dividendy, ich výnos nie je obvykle tak zaujímavý, ako keď vlastníte výnosné dividendové akcie alebo ich celú skupinu.

Neľahký výber– Kvôli veľkému množstvu ETF môže byť ťažké sa v nich orientovať, rovnako tak v ich stratégiách.

Nie sú úplne bezpečné– Napriek všetkým výhodám, ktoré prináša často rozsiahla diverzifikácia, nejde o bezrizikovú investíciu. Hoci mnoho z indexov dlhodobo rastie, ako napríklad môžete vidieť na grafe indexu S&P 500, pravidelne sa objavujú aj výrazné korekcie celého trhu, ktoré zasiahnu aj tieto indexy. Hodnota S&P 500 tak za posledný rok klesla o 15,42 %. Napriek tomu v priemere za posledných päť rokov jeho hodnota vzrástla o 42,91 %, teda o 8,58 % ročne.

ETF investice 4

Zdroj: google.sk

Vhodné iba pre dlhodobú investíciu– Hoci však majú ETF svoje hodnotové výkyvy, dlhodobo spravidla rastú. Napríklad S&P 500 rastie od svojho založenia v roku 1929 v priemere o 10,49 % ročne. Čím dlhšie teda ETF naviazané na tento index vlastníte, tým väčšiu šancu máte, že svoje peniaze kladne zhodnotíte.

Nie je vhodné pre jednorazovú investíciu– S ohľadom na pravidelné korekcie trhu sú ETF vhodnejšie pre menšie, pravidelnejšie a dlhodobejšie investície. Oplatí sa do nich investovať napríklad na mesačnej alebo týždennej báze. Možná strata daná nevhodnou dobou investície sa týmto spôsobom spriemeruje.

Kedy je pre vás ETF vhodné?

Z vyššie spomínaných výhod a nevýhod je teda zrejmé, že ETF je pre vás vhodné najmä vtedy, keď:

  • Nie ste skúsený investor
  • Nemáte čas na aktívne investovanie
  • Chcete investovať dlhodobo
  • Chcete investovať pravidelne
  • Chcete začať pokojne od 20 EUR mesačne
  • Nevadí vám prijať určité krátkodobé riziko

Čo ak ale nemáte záujem o pravidelné investície do ETF, ale skôr o nepravidelné, krátkodobé a menej rizikové investovanie? Vtedy môžete preskočiť na koniec článku.

Ako si vybrať ETF pre investíciu?

Pri výbere určitého ETF by ste sa mali zamerať najmä na jeho stratégiu, dlhodobé výnosy, spoľahlivosť emitenta a výšku poplatkov.

Dlhodobé výnosy– Rozhodne je dobré si preveriť investičné výsledky fondu, ktorý by mal dosahovať rovnaké výsledky ako podkladové aktívum. V opačnom prípade sa do neho neoplatí investovať.

Spoľahlivosť emitenta– Ak je emitent ETF nespoľahlivý alebo nie je zavedený, mali by ste sa mu zďaleka vyhnúť. Môžete totiž prísť o svoj majetok. Zároveň tu nie je ani istota likvidity.

Investičná stratégia– Ak chcete ísť do ETF naozaj naplno, okrem výsledkov, spoľahlivosti a likvidity sa zamerajte aj na investičnú stratégiu emitenta daného ETF. Tá je obvykle kompletne rozpísaná v jeho dokumentácii. Dôležitým ukazovateľom úspešnosti fondu je tzv. benchmark, to sú práve výsledky podkladového aktíva, napríklad indexu S&P 500. Fond by potom mal dosahovať rovnaké výsledky ako tento index.

Spôsob vyplácania dividend– dôležitým rysom je aj spôsob vyplácania dividend. Distribučné ETF vypláca dividendový výnos v určitých intervaloch (mesačne, kvartálne, ročne a pod.). Takto vyplácaná dividenda sa však musí zdaniť. Inak je to pri akumulačných ETF, ktoré váš dividendový výnos automaticky reinvestujú. Vyhnete sa tak zdaneniu a zvýšite rast investície.

Poplatky ETF– Poplatky závisia od typu ETF (podkladového aktíva). Napríklad pri pákových ETF, kde je potenciálne vyšší výnos ako u ďalších druhov ETF, sú poplatky vyššie. Tomu by ste potom mali prispôsobiť početnosť nákupov ETF.

Kde nakupovať ETF?

Pokiaľ ste si už vybrali medzi širokou ponukou ETF, nastáva čas ich nákupu. Ako na to? Hoci je samotné ETF obvykle vďaka veľkej diverzifikácii a jednoduchému kopírovaniu podkladového aktíva veľmi bezpečný finančný nástroj, s ich predajcom sa tu môže objaviť riziko.

ETF rozhodne vždy nakupujte len od preverených ETF brokerov alebo investičných platforiem. K zaujímavým brokerom patrí napríklad eToro, RoboMarket alebo napríklad XTB, k overeným platformám zas Portu, Fondee alebo napríklad Indigo.

Pozor si tiež dajte na poplatky za nákup. Väčšina ETF brokerov síce ponúka nákup ETF bez poplatku, ale nájdu sa aj výnimky. Môže sa stať, že u vášho brokera budete musieť za každý nákup zaplatiť poplatok. Pokiaľ investujete vo veľkom, nemusí to byť problém, pri častom nákupe malého objemu ETF to ale problém už je.

ETF investice 1

Máte záujem o nepravidelné, krátkodobé a menej rizikové investovanie?

Čo ak ale nemáte záujem o pravidelné investovanie do ETF, ale skôr o nepravidelné, krátkodobé a menej rizikové investovanie? Už skôr sme písali napr. o investovaní do akcií, alebo na našom českom webe o investovaní do podielových fondov. Ani jeden zo spomínaných druhov investície však neumožňuje investovať väčší obnos financií na kratšiu dobu a s menším rizikom, než tomu je u ETF. Čo teda zvoliť?

Jedným z riešení sú napríklad dlhopisy. U preverených firiem je s nimi spojený zaujímavý a garantovaný výnos, prijateľné riziko a oproti ETF aj nižší investičný horizont.

Napríklad dlhopisy Unipro Capital garantujú výnos 9,5% ročne s možnosťou pripísať si ho každý mesiac alebo raz za pol roka. Splatnosť majú navyše len dva roky, čo znižuje ich rizikovosť. Ide totiž o relatívne krátku dobu, za ktorú sa obvykle nemá ani šancu nič zásadné stať.

Z týchto dôvodov sa ukazujú dlhopisy Unipro Capital ako vhodný spôsob, ako ďalej diverzifikovať vaše portfólio, ochrániť úspory pred infláciou, získať na rozdiel od ETF garantovaný zisk a vystaviť sa nižšiemu riziku. Viac sme o nich písali už napríklad v článku Do čoho investovať v roku 2022.

Nepresvedčil vás článok o nejakej vhodnej investícii? Viac tipov a informácií nájdete v našom blogu.

Prečítajte si tiež

ESG písmená vyrostlé trávou ze země

Čo je ESG investovanie?

Udržateľné alebo ESG investovanie je rastúci trend posledných rokov. Investovať udržateľne navyše neznamená rezignovať na vyšší výnos. Práve naopak.

číst více
Korporátne dlhopisy investovanie investícia podnikové dlhopisy výnos úrok výhody nevýhody riziko

Korporátne dlhopisy

Prečo investovať do korporátnych dlhopisov? Potrebujete ochrániť úspory pred stále dvojcifernou infláciou alebo máte záujem o zaujímavé privyrobenie? V oboch prípadoch môže byť riešením investícia do korporátnych

číst více
Investice do akcií 1

Investícia do akcií

Viete, ako investovať do akcií v roku 2022 Inflácia rastie do doposiaľ nepredstaviteľných výšin, peniaze strácajú svoju hodnotu a klasické sporiace nástroje vás pred tým neuchránia. Otázkou

číst více