Investícia do akcií

10. septembra 2022

Viete, ako investovať do akcií v roku 2022

Inflácia rastie do doposiaľ nepredstaviteľných výšin, peniaze strácajú svoju hodnotu a klasické sporiace nástroje vás pred tým neuchránia. Otázkou dňa teda je, ako ochrániť svoje financie. Jednou z odpovedí je investícia do akcií. Zistite všetko podstatné o tomto druhu investície.

Investícia do akcií 1

Zdroj obrázku: slovak.statistics.sk

Prečo chrániť financie pred ich znehodnotením?

Z dôvodov pandémie, energetickej krízy i vojny v Ukrajine u nás skokovo rastie inflácia, ktorá dosiahla v máji neuveriteľných 13,2 %. Tak vysokých hodnôt dosahovala naposledy koncom deväťdesiatych rokov. Ani ďalšie prognózy navyše nesľubujú zlepšenie.

Čo táto hodnota inflácie znamená? Ukazuje ročný rast priemerných spotrebných cien, tzn. že za rok sa všetko v priemere zdražilo o 13,2 %, a vy si teda za svoje peniaze kúpite o 13,2 % menej ako pred rokom. 1 000 EUR na obyčajnom účte teda má po roku hodnotu iba 868 EUR. Ako sa proti tomu brániť?

Do čoho investovať v roku 2022?

Kvôli vysokej miere inflácie rozhodne ihneď zabudnite na akékoľvek sporenie.

V tejto situácii je neúčinné. S klasickým sporením totiž dosiahnete maximálne ročné zúročenie 5,5 % a so stavebným sporením na obmedzenú dobu maximálneho ročného zúročenia 3,4 %. V oboch prípadoch teda prichádzate ročne o viac ako 7,6 % úspor.

Ako teda lepšie zhodnotiť peniaze?

Jednou z mála obran proti znehodnoteniu peňazí infláciou je určite investovanie. K najčastejšie odporúčaným druhom investícií patria investície do dlhopisov, akcií, zlata alebo nehnuteľností. O mnohých z nich sme sa už predtým zmieňovali. Prečítať ste si mohli napríklad článok do čoho investovať v roku 2022. Dnes sa však zameriame hlavne na akcie. Za chvíľu pochopíte prečo.

Investice do akcií 2

Zdroj: msci.com

Prečo sa oplatí investovať do akcií?

Na nahliadnutie do fungovania celosvetových akciových trhov nám poslúži index MSCI World. Ten odráža globálny vývoj akciových trhov, pretože zaznamenáva vývoj viac ako 1 650 akcií z 23 krajín sveta. Jeho hodnota potom len v roku 2021 stúpla o 29 %. Keby ste teda doň v tomto roku investovali, na jeho konci by ste zhodnotili peniaze o 29 %.

Taký rast však nebýva pravidlom. Dokazuje to krásne graf. Rovnako tak graf dokladá, že aj keď sa tu objavujú početné prepady, jeden veľký bol na začiatku pandémie, ďalší veľký je spojený so súčasnosťou, hodnota indexu dlhodobo rastie. Za posledných 10 desať rokov tak index aj napriek prepadom dosiahol ročný priemerný výnos 10,10 %. Čo to znamená?

Investície do akcií patria medzi dlhodobé investície. V krátkom horizonte totiž ich hodnota môže nepredvídateľne stúpať alebo klesať. Pokiaľ však držíte akcie viac rokov, je veľmi pravdepodobné, že vám dokážu priniesť zaujímavé výnosy. Nielen to. Tento druh investície patrí dokonca k jedným z najvýnosnejších investícií na trhu.

Ako fungujú akcie?

Pre začiatok je dobré povedať, že akcie nie sú podvod alebo niečo neuchopiteľné. Akcie sú podiel na nejakej firme a prvýkrát sa objavili už v roku 1602. Prostredníctvom ich nákupu preto môžete vlastniť časť ČEZu, Avastu, Coca-Coly alebo napríklad Applu. Nákupom akcií tak pomáhate danej firme s ďalším rastom, čo sa často môže odraziť aj na raste ich hodnoty.

Z toho dôvodu nie je investovanie do akcií žiadna lotéria. Lotéria by to bolo len vtedy, keď by ste investovali krátkodobo a bez rozmyslu. Pokiaľ však dokážete zanalyzovať šance na rast danej firmy alebo investujete do indexov, ktoré napríklad odrážajú nejaký určitý trh (MSCI World, S&P500 a pod.), gambling to rozhodne nie je.

Váš zisk z akcií potom môže plynúť z ich držania, za ktoré získavate dividendy, tj pravidelne vyplácaný podiel na zisku. Zisk ale plynie aj z obchodu s akciami. Podstatou tohto obchodu je spravidla to, že kúpite lacnú akciu, počkáte, až jej cena dostatočne vystúpi, a následne ju predáte.

Ako vybrať správnu investíciu do akcií?

Otázka však zostáva, ako vybrať akcie na nákup. Niektoré firmy sú totiž úspešnejšie ako iné, a to sa odráža aj na raste alebo poklese ceny ich akcií. Napríklad niektoré technologické firmy v USA dosiahli v roku 2021 naozaj nádherné zhodnotenie. Investíciou do nich by ste svoje peniaze zhodnotili o 65% (Alphabet), 51% (Microsoft) alebo o 50% (Tesla). S takou investíciou by sa vám v tomto roku rozhodne podarilo uchrániť svoje financie pred infláciou.

Na nájdenie výhodnej investície však musíte mať nejaké znalosti trhu.

Ide to však aj bez nich. Ako na to?

Pre laikov je tu investícia do podielových fondov

Jeden z najjednoduchších spôsobov, ako investovať do akcií bez znalostí, je investovať cez podielové fondy. Keď totiž vložíte svoje peniaze do podielového fondu, dáte ich do rúk profesionála, ktorý za vás s akciami obchoduje. Ročné zhodnotenie peňazí potom vychádza zo schopností tohto profesionála alebo celého tímu daného fondu.

Za správu takto investovaných peňazí však bežne zaplatíte okolo 3% ročne a úspešnosť takejto investície je veľmi rôznorodá. Rozhodne sa tu vyvarujte spoločnostiam, ktoré sľubujú príliš vysoký výnos alebo majú vysoké správne poplatky. Vyhýbajte sa tiež úzko zameraným fondom.

Samotné investovanie je potom veľmi jednoduché. Spravidla stačí odsúhlasiť podmienky fondu a previesť doň peniaze. Nič zložitého.

Investice do akcií 3

Pre laikov je tu investícia do pasívnych fondov

Bez väčších znalostí môžete investovať do akcií aj cez tzv. pasívne fondy (ETF). V rámci tejto investície spravidla vložíte financie do akcií nejakého trhu (akcie vybraných amerických firiem, technologických firiem a pod.) a ťažíte z jeho úspešnosti ako celku. Jedny z najznámejších fondov sú napr. americký index S&P 500 (akcie 500 najúspešnejších amerických firiem), Dow Jones alebo už spomínaný fond MSCI World.

Výhodou tejto investície je fakt, že vami investované peniaze nikto nespravuje a vy za investíciu platíte ročne spravidla len cca 0,5 %. Výnos je potom často veľmi zaujímavý. S&P 500 dosahuje priemerný ročný výnos okolo 10 %, ale v minulom roku vzrástol o 27 %. Pri MSCI World to potom bolo dokonca 29 % len za minulý rok.

Problém tejto investície je potom ale v súčasnosti fakt, že hodnota indexu S&P 500 klesla od začiatku roka o viac ako 19 % a hodnota indexu MSCI World o viac ako 20 %. Pokiaľ by ste teda chceli investovať do niektorého z indexov, dlhodobo to nemusí byť problém a môžete si prísť na zaujímavé výnosy, z hľadiska krátkodobého vývoja však nie je istota, nakoľko index ešte klesne. Preto odporúčame skôr obozretnosť.

Investovať do ETF môžete napríklad cez pôvodne české investičné platformy, ktoré majú zastúpenie i v SR, ako Fondee, Portu alebo cez americkú platformu Vanguard. Spravidla tu len vyberiete, do akého indexu chcete investovať a vložíte peniaze. Nič zložitého.

Ako obchodovať so samotnými akciami?

Aby sa investícia do akcií jednotlivých firiem nepodobala stávke do lotérie, je dôležité sa aspoň trochu naučiť orientovať na trhu.

Môžete síce kopírovať portfólia iných úspešných investorov, zisk ale neplynie iba z nákupu akcií dobrej firmy, ale z nákupu v tú najvhodnejšiu dobu. Väčšina skúsených investorov totiž nakupuje akcie zaujímavých firiem v momentoch, keď trh zažíva nejakú krízu a cena akcií danej firmy je bez jej zavinenia nižšia, než je jej skutočná hodnota. V takejto situácii je nákup výhodný a sľubuje neskôr aj oveľa väčší výnos.

Z týchto dôvodov je investícia do jednotlivých akcií skôr pre tých, ktorí sa nezľaknú najmä spočiatku rozsiahlejšieho štúdia. Pre prvé kroky do investovania do akcií potom odporúčame napríklad knihy Inteligentný investor od Benjamina Grahama, Nebojte sa akcií od Christiana Tiela alebo napríklad Akciové investície od Daniela Gladiša.

Ako nakúpiť akcie?

Nákup akcií dnes už tiež nie je nič zložitého. Stačí sa zaregistrovať u nejakého overeného a časom prevereného brokera. K takým patrí napríklad XTB, RoboMarkets, eToro alebo Degiro. Pri každom z nich potom budete musieť vyplniť niekoľko formulárov a doložiť kópiami dokladov (občiansky preukaz, vodičský preukaz, pas a pod.) svoju totožnosť. Potom máte už voľnú ruku na obchod s akciami. Vyberiete si v platforme brokera vytipovanú akciu, nakúpite ju, a akonáhle jej cena dostatočne vzrastie, predáte ju. Nič zložitého.

Aké sú výhody a nevýhody akcií:

  • vysoký výnos,
  • môžete začať pokojne s 40 EUR mesačne,
  • ak nebudete investovať do podielových fondov alebo ETF, vyžadujú rozsiahle znalosti,
  • krátkodobo a bez znalostí ide o lotériu.

Praje budúcnosť investícii do akcií?

Finančné trhy v máji aj júni pokračovali v poklese. Niektoré dôvody na to tu už boli spomínané. Stále panuje neistota ohľadom ekonomického vývoja, vojna na Ukrajine pokračuje a centrálne banky ďalej skokovo zvyšujú úrokové sadzby. Očakáva sa potom, že sa k tomuto trendu po americkom FEDe pridá aj Európska centrálna banka. Kvôli tomu len za jún klesol index MSCI World o 6,5 % a S&P500 o 8,4 %.

S ohľadom na tieto dáta rozhodne od investície do akcií v nasledujúcich mesiacoch neočakávajte žiadne isté a vysoké výnosy. Kríza je samozrejme vždy aj príležitosť pre výhodné nákupy, ale akcie majú ešte stále priestor na ďalší pokles. Stať sa teda môže čokoľvek.

Z toho dôvodu je dôležité dbať na diverzifikáciu a nevsádzať všetko na jednu kartu. Na diverzifikáciu môže potom poslúžiť napríklad investícia do nehnuteľností alebo dlhopisov, ktoré môžu byť stabilnou protiváhou súčasne nestabilného akciového trhu. Výhodou dlhopisov oproti nehnuteľnostiam je fakt, že investícia do nich často začína od niekoľko desiatok alebo stoviek.

Investice do akcií 1

Aká je alternatíva k akciám pre neistý finančný trh?

Touto alternatívou môžu byť teda už spomínané dlhopisy. Tie v sebe spájajú nižšiu finančnú náročnosť a garantovaný výnos. Ten sa dnes už pohybuje často okolo 10% ročne. Dlhopisy sú teda v dnešnej neistej dobe šancou, ako aspoň z časti ochrániť svoje úspory.

Napríklad dlhopisy Unipro Capital prinášajú ročný výnos 9,5 % s možnosťou mesačného alebo polročného výberu zisku. Ich splatnosť je dva roky. Z toho hľadiska môžu prísť vhod ako krátkodobá a čiastočná ochrana proti inflácii, popr. ako diverzifikácia vášho portfólia. Viac sme o nich písali už napríklad v článku Do čoho investovať v roku 2022.

Nepresvedčil vás článok o nejakej vhodnej investícii? Mrknite do nášho blogu, nájdete tam viac.

Prečítajte si tiež

Korporátne dlhopisy investovanie investícia podnikové dlhopisy výnos úrok výhody nevýhody riziko

Korporátne dlhopisy

Prečo investovať do korporátnych dlhopisov? Potrebujete ochrániť úspory pred stále dvojcifernou infláciou alebo máte záujem o zaujímavé privyrobenie? V oboch prípadoch môže byť riešením investícia do korporátnych

číst více
ETF investice 1

ETF investícia

Viete, ako investovať do ETF? Chcete ochrániť úspory pred infláciou, sporiť na neistý dôchodok, získať zaujímavé privyrobenie alebo len zhodnotiť svoje úspory? Kľúčom k tomu všetkému

číst více