Prečo investovať do korporátnych dlhopisov?
Potrebujete ochrániť úspory pred stále dvojcifernou infláciou alebo máte záujem o zaujímavé privyrobenie? V oboch prípadoch môže byť riešením investícia do korporátnych dlhopisov. Čo to je a aké má výhody aj riziká sa dozviete v článku.

Aká je situácia na trhu?
V súčasnosti zažívame ekonomickú krízu, ktorá zasiahla snáď všetky odvetvia. Akciové trhy klesli od začiatku roka o 17,63 %, cena zlata od jari o 13,61 % a ceny nehnuteľností až o 11,66 %. Klasické investičné istoty teda v poslednej dobe miznú a je nutné hľadať nové investičné príležitosti.
Tento krok je dnes o to dôležitejší, že ceny spotrebného tovaru vzrástli medziročne v novembri o 15,4 %. Pokiaľ ste teda svoje úspory nechali len tak ležať, ich kúpna sila klesla skoro o 19 %. To sa potom ani v budúcom roku nemá príliš zmeniť. Podľa prognózy analytika Martiška inflácia klesne pod dvojciferné číslo až v neskoršej časti roku 2023 a to veľmi závisí na zastropovaní cien energí.
Preto znovu nadväzujeme na sériu investičných článkov, v ktorých sme sa už venovali investícii do akcií, do ETF alebo napríklad investícii do podielových fondov a do protiinflačných dlhopisov na našom českom webe. Dnes sa však zameriame špeciálne na korporátne dlhopisy, čo to je a aké sú ich výhody a riziká. Poďme na to.
Čo je to korporátny dlhopis?
Korporátny dlhopis je z definície cenný papier, ktorý vydáva (emituje) firma, aby ho investori kúpili za účelom zhodnotenia svojho vkladu a ona získala financie pre svoj ďalší rozvoj.
V tom zmysle sú korporátne dlhopisy alternatívou k úveru. Firma si však nepožičiava o banky, ale od investorov.
Korporátne dlhopisy teda nakupujú investori s očakávaním budúceho zhodnotenia a firma sa im zaväzuje pravidelne vyplácať fixne daný a zaujímavý úrok. Po uplynutí splatnosti dlhopisov investorom nakoniec vráti aj ich pôvodnú investíciu.
Investície do korporátnych dlhopisov lákajú predovšetkým na pevne daný a zaujímavý úrok, Ktorý sa dnes pohybuje okolo 10 % ročne. Tento výnos je vyšší ako napríklad priemerné výnosy investície do akcií alebo zlata. Odrádzať od nich môže ale riziko, že firma zbankrotuje a nebude schopná splniť svoje záväzky.
Aký je rozdiel medzi korporátnymi a štátnymi dlhopismi?
Základný rozdiel je v tom, že korporátny dlhopis vydáva firma, zatiaľ čo štátny dlhopis štát. Z toho potom plynú ďalšie odlišnosti, ako je riziko investície a výška výnosu. Čím je investícia rizikovejšia, tým subjekt spravidla musí ponúkať vyšší výnos.
Pretože potom u štátu obvykle nehrozí bankrot a nesplatenie, výnos štátnych dlhopisov je spravidla veľmi nízky. Naopak výnos korporátnych dlhopisov je vysoký. U firmy totiž hrozí, že sa dostane do finančných ťažkostí alebo zbankrotuje. V oboch prípadoch môžete o svoju investíciu nadobro prísť.
Aký je výnos korporátnych dlhopisov?
Výnos dlhopisov je odvodený od toho, za koľko si môže daný subjekt na trhu obvykle požičať peniaze. Výnos je preto spojený s výškou odporúčanej úrokovej sadzby Národnej banky Slovenska (dnes je okolo 2,5 %). Keď je väčšia istota, že daný subjekt peniaze splatí, môže si dovoliť ponúkať aj výnos o výške danej sadzby. Tak to robí obvykle štát. Keď ale istota nie je, musí dať výnos väčší. Aj bonitné firmy spravidla ponúkajú výnosy 2 – 3 % nad základnou úrokovou sadzbou.
Vyšší výnos je u dlhopisov všeobecne daný aj nižšou likviditou. Celú investíciu totiž spravidla dostanete späť až v dobe splatnosti, pretože dlhopisy obvykle hneď nemožno predať. Často o neho na burze nie je záujem alebo ho burza jednoducho nevykupuje.

Aké sú riziká korporátnych dlhopisov?
Riziko dlhopisov je teda v bankrote firmy.
Toto riziko je v SR ešte viditeľnejšie, pretože trh s dlhopismi je tu takmer neregulovaný. Firmy nemusia zložito dokazovať svoju bonitu, ako v prípade pôžičky v banke, a len časť dlhopisov je pod dohľadom Národnej banky Slovenska (NBS).
Na Slovensku pomáha NBS vydávaním tzv. Informačnej karty podnikových dlhopisov, no zároveň sú podľa nej rizikovou investíciou. Nie všetky firmy túto kartu získajú a niektoré sa ani nevojdú do limitov. U nich nemusí mať spoločnosť schválenú infokartu, ktorá má obsahovať všetky informácie potrebné na vyhodnotenie nákupného rizika.
Túto neregulovanosť potom využívajú niektoré firmy na podvody. Nastavené pravidlá totiž môžu splniť aj veľmi rizikové emisie dlhopisov. Podľa štatistík tak štvrtina firiem, ktoré ponúkajú dlhopisy, sú rizikové a až 10 % českých firiem vydávajúcich korporátne dlhopisy nezvládne platiť a skončí v insolvencii. Časté sú dokonca aj prípady, keď dlhopisy vydávajú predlžené podniky alebo podniky spĺňajúce podmienky úpadku.
Aké sú výhody a nevýhody korporátnych dlhopisov?
Investícia do korporátnych dlhopisov má oproti investícii do štátnych dlhopisov, zlata, nehnuteľností alebo akcií svoje výhody a nevýhody. Aké sú?
Aké výhody majú korporátne dlhopisy?
- Máte u nich jasne určený výnos.
- Výnos je dnes spravidla okolo 10 %.
- Môžete si vybrať, akej spoločnosti budete dôverovať.
- Spravidla ich nakupujete bez poplatkov.
- Niektoré z firiem ponúkajú predčasný odkup dlhopisov.
Aké nevýhody majú korporátne dlhopisy?
- Oproti štátnym dlhopisom sa jedná o rizikovú investíciu.
- Riziko udalosti: spoločnosti môžu čeliť nepredvídaným okolnostiam, ktoré by mohli podkopať ich schopnosť generovať peňažné toky.
- Obvykle dostanete svoje peniaze späť až po splatnosti.
- Na rozdiel napríklad od akcií musíte vložiť stovky až tisíce eur.
- Vyskytuje sa tu mnoho podvodov.
Ako vybrať správny korporátny dlhopis a znížiť riziká investície?
Aby ste boli schopní zhodnotiť výhodnosť danej investície, spravidla potrebujete byť schopní zhodnotiť vyhliadky danej firmy do budúcnosti a či bude schopná splácať svoje záväzky.
Ona jediná je totiž garantom toho, že skutočne peniaze dostanete. Ako v tom postupovať?
Mali by ste sa zamerať na históriu spoločnosti, na jej dôveryhodnosť, výšku jej kapitálu, jej veľkosť i účel, za ktorým boli dlhopisy vydané.
Preskúmajte tiež zaistenie dlhopisov. Pre bezpečnú investíciu by malo prevyšovať hodnotu emitovaných dlhopisov. Dobré je, keď sú dlhopisy zaistené nehnuteľnosťou alebo podielom v spoločnosti. Rizikovejšie je, keď je hodnota zaistenia nižšia alebo keď je emisia zaistená napríklad len pozemkom bez stavebného povolenia alebo napríklad budovou so zástavou. To všetko ovplyvňuje riziko investície a malo by sa to odrážať aj na vyššom prisľúbenom výnose.
Čím rizikovejší je daný dlhopis, tým vyšší výnos by mala firma ponúkať. Pri rizikových dlhopisoch s rizikovým istením by tak rozhodne nemal úrok kopírovať základnú úrokovú sadzbu. To je rovno podvod na investorov.
Riziká investície tiež znižuje kratší čas splatnosti dlhopisov, tá je obvykle od roku do desiatok rokov. Výhodnejšia je tiež častejšia frekvencia výplat úrokov, ktorá je obvykle mesačná, kvartálna, polročná alebo ročná. Plusom je tiež, keď budete mať možnosť dlhopisy predčasne predať, popr. keď s nimi je možné obchodovať na burze.
S hodnotením dlhopisov firiem vám môže pomôcť například Scorecard. Je to metodika, ktorú vytvorila Asociácia obchodníkov s cennými papiermi, ktorá prináša zjednodušené ohodnotenie emitentov. S jej pomocou si môžete urobiť aspoň základnú predstavu o rizikách a výnose.
Dobré je tiež nakupovať dlhopisy od obchodníkov s cennými papiermi, ktorí na rozdiel od dlhopisových trhovísk podliehajú dohľadu Národnej banky Slovenska, majú preto povinnosť zostaviť investičný profil každého investora a neponúkať konzervatívnym investorom vysoko rizikové dlhopisy.

Je to na vás zložité? Skúste to s odborníkmi
Pokiaľ je však na vás týchto informácií veľa a nechcete šliapnuť vedľa, odporúčame poradiť sa s odborníkmi alebo siahnuť po nejakej „istote“. My v Unipro Capital vám napríklad môžeme ponúknuť veľmi bezpečné dlhopisy s ročným výnosom 9,5 %. Ako zaručujeme ich bezpečnosť?
Tá je daná mesačným prípisom úrokov, splatnosťou do dvoch rokov a rozložením financií do niekoľkých projektov. Veľkou zárukou je navyše základné imanie vo výške 120 tisíc euro, rezerva v hodnote 800 tisíc euro a prospekt schválený Českou národnou bankou. Tieto dlhopisy navyše môžete kúpiť bez poplatkov a ako navyše získate bonus až do 3 % emisného kurzu za každý zakúpený dlhopis na základe počtu nakúpených dlhopisov.
Garanciou návratnosti investície je aj história firmy, ktorá má za sebou už 3 kompletne splatené emisie dlhopisov vo výške 6,271 miliónov Eur a vyplatené bonusy v hodnote 41 343 Eur. Pri novej emisii si potom budete môcť vybrať, či budete investovať v eurách (a treba sa aj lepšie chrániť pred infláciou) alebo v českých korunách. Ďalej rokujeme aj o možnosti okamžitého predaja na burze.
Zaujímavé je na týchto dlhopisoch navyše aj to, že investíciou do nich bojujete proti ekologickej kríze. Ich nákupom totiž podporíte projekt na spracovanie pneumatík, plastov a papierov a ich premeny na zelenú energiu.
Ak teda chcete získať nízkorizikový dlhopis so zaujímavým výnosom a podporiť udržateľnosť a zelenú energiu, tento dlhopis je práve pre vás.
Chcete vedieť viac o investovaní a korporátne dlhopisy vás nepresvedčili? Objavte ďalšie investičné rady a tipy na našom blogu.