Novinky z Európskej ekonomiky 08/2021

20. 10. 2021

Po náročnom období korona-vírusovej pandémie sa 19 krajín eurozóny prepadlo do boja s prehlbovaním štátneho deficitu. Krajiny sa spoliehajú na dotlačenie peňazí Európskou centrálnou bankou, čo robí ekonomiku zraniteľnou. Nové prognózy naznačujú postupné zrýchlenie ekonomického rastu a inflácie. Máme sa obávať zdražovania?

Novinky z Evropské ekonomiky 2

Ozdravenie ekonomiky si vyžaduje čas. Predpokladá sa, že návrat k pôvodným číslam zaberie približne rok. Čo je ale dobrá správa, negatívne dopady pandémie sú na ústupe. Momentálnym cieľom je preto udržať zrýchlené tempo nákupu dlhopisov EÚ. Dobrou novinkou je, že Európske akcie dosiahli rekordné maximum. Investori totiž, zdá sa, dôverujú ozdravnému plánu Únie.

Z pôvodných predpovedí o hospodárskom raste si EÚ v konečnom dôsledku polepšila a po novom sa dostala až na úroveň 4,2%. Väčšina štátov tak predpokladá ozdravenie verejných financií do 3 rokov. Vysoké očakávania sa vkladajú do vakcinácie a tým aj do spomalenia, respektíve porazenia korona vírusu vo svete.

Zachovanie súčasného tempa očkovania považujú odborníci za kľúčový faktor pre rast. Ak sa podarí dosiahnuť potrebné percento zaočkovanosti na našom kontinente, predpokladá sa už v budúcom roku rast na úrovni 4,4% a to najmä v 19-tich krajinách eurozóny.

Zároveň sa v budúcom roku očakáva aj pokles nezamestnanosti, rast výroby a zvýšená kúpyschopnosť obyvateľstva najmä v ekonomicky vyrovnanejších krajinách ako napríklad Nemecko. Pocítili ste ekonomický dopad pandémie korona vírusu na vlastnej koži?

Prečítajte si tiež