Od záujemcov o investovanie, ktorí sa neorientujú vo svete financií, často dostávame jednu a tú istú otázku. Prečo sa firma rozhodne získať finančné prostriedky z emitovania dlhopisov a nepožiada o úver v banke? Rozhodli sme sa preto pre vás pripraviť článok, ktorý ukazuje výhody a nevýhody každého nástroja.
ZÁKLADNÁ CHARAKTERISTIKA PÔŽIČKY A DLHOPISU
V prvom rade si vysvetlíme základné rozdiely medzi pôžičkami a dlhopismi. V oboch prípadoch hovoríme o určitej forme dlhov.
Dlhopis je cenný papier, ktorý možno označiť aj ako formu pôžičky. Tento finančný nástroj využívajú na získavanie kapitálu jak súkromné spoločnosti tak aj štáty. Výhodou dlhopisov je v tomto prípade ich veľmi dobrá obchodovateľnosť na trhu.
Pôžička je dvojstranná dohoda, pri ktorej jedna strana požičiava určitý obnos peňazí za vopred dohodnutých podmienok druhej strane. V zmluve je definovaná výška pôžičky, výška úrokov, podmienky na pravidelné splácanie a tiež lehota na splatenie celej pôžičky. Na rozdiel od dlhopisov, s pôžičkami nie je možné obchodovať.

4 HLAVNÉ ROZDIELY MEDZI DLHOPISOM A PÔŽIČKOU
1. Atraktivita z hľadiska obchodovateľnosti na trhu
Ako sme spomenuli vyššie, veľkým pozitívom dlhopisov je ich obchodovateľnosť a to nielen doma, ale aj na svetových trhoch. Pokiaľ teda firma vydá emisiu dlhopisov, môže počítať s investormi so zaujímavým kapitálom z rôznych krajín. V našej praxi sa okrem českých a slovenských investorov často stretávame najmä so švajčiarskymi investormi, ale atraktívnym trhom je aj Nemecko alebo Rakúsko.
Naopak úver z banky je pevne zadefinovaný a nemožno s ním obchodovať.
2. Splatnosť
Predstavte si, že rozbiehate firmu alebo nový projekt a potrebujete financie na jeho rozbeh. Emitovanie dlhopisov je zaujímavé v tom, že ako firma viete presne zadefinovať podmienky a taktiež čas, ktorý potrebujete na rozbeh podnikania. Emisia tak môže mať splatnosť v krátkom čase ako napríklad do 2 rokov, pričom si vy priamo určíte frekvenciu splácania úrokov, ktorá môže byť mesačná, polročná ale aj ročná.
V prípade bankovej pôžičky si podmienky definuje vždy bankový subjekt a tak nemusí vyhovovať podnikateľskému plánu konkrétnej firmy.
3. Úrokové sadzby
Úrokové sadzby sú v prípade dlhopisov rôznorodé. V spojitosti so štátnymi dlhopismi sa síce hovorí o nízkom riziku, ale vzhľadom na to si môže štát dovoliť ponúknuť menej atraktívny výnos. Tieto často nepokryjú ani infláciu. Pri korporátnych dlhopisoch spravidla bývajú výnosy vyššie a pohybujú sa v rozmedzí medzi 5-10 %. Pri správne nastavenom podnikateľskom pláne a dobrej reputácii na trhu tak firma dokáže hravo vygenerovať zisk a vyplatiť svojich upisovateľov, teda investorov.
Naopak, pri bankových úveroch je situácia oveľa zložitejšia, než by si laik mohol myslieť. Celý schvaľovací proces pri žiadaní väčších objemov peňazí je časovo a administratívne náročný, čo môže začiatok podnikania alebo projektu výrazne skomplikovať. Pokiaľ budete mať šťastie, získate úver s úrokovou sadzbou na úrovni 10 %, v skutočnosti sa však tento typ pôžičiek pohybuje aj na oveľa vyššej úrovni úrokov, čím tento produkt prestáva byť atraktívnym. Banky vždy zohľadňujú aktuálne podmienky trhu a rôzne vonkajšie aj vnútorné vplyvy, preto v súčasnosti nie je ničím výnimočným úroková sadzba na úrovni od 13 %.

4. Sloboda v podnikaní
Vydaním emisie dlhopisov získava podnikateľ určitú mieru slobody rozhodovania v podnikaní. Všetky podmienky súvisiace s dlhopismi nájde investor v emisných podmienkach a podpisom zmluvy s nimi môže buď súhlasiť, alebo nájde pre svoje investičné portfólio vhodnejšie investície.
U bankových pôžičiek sa môžete stretnúť s rôznymi obmedzeniami. Napríklad vám môže banka znemožniť akvizíciu a iné podnikateľské kroky a to až do doby splatenia dlhu. V prípade porušenia týchto obmedzení môže banka od podnikateľa žiadať okamžité splatenie pôžičky.
Z uvedených bodov vidíte, prečo podnikatelia často siahajú práve po dlhopisoch. Firma, rovnako ako fyzická osoba si môže financie požičať od banky, prečo by ale nevyužila výhodnejšie ponuky na trhu?