Prekvapujúce fakty o kryptoměnách

20. októbra 2021

Kryptomeny sa považujú za platidlo budúcnosti. V skutočnosti existujú len 2 skupiny ľudí: tí, ktorí ich milujú a tí, ktorí ich nenávidia. S rastúcim záujmom sa kryptomeny postupne stávajú prostriedkom, ktorý ako formu platenia využíva čoraz viac firiem po celom svete.

Překvapující fakta o kryptoměnách 3

ŠPECIFIKÁ KRYPTOMIEN

Čo je to vlastne kryptomena? Ide o virtuálne platidlo, ktoré nemá fyzickú podobu ako mince či papierové bankovky. Rovnako ako v prípade tradičných bankoviek, aj s nimi môžete nakupovať či obchodovať. Vedeli ste, že v súčasnosti v obehu koluje už viac ako 4000 druhov rôznych kryptomien?

Prvá a stále najuznávanejšia kryptomena je Bitcoin. Bitcoin je najviac kupované a zároveň obchodované virtuálne platidlo sveta. Ide vlastne o digitálny súbor uložený vo virtuálnej peňaženke. Prístup k tomuto platidlu má teda každý človek s prístupom na internet. Bitcoin ako aj ostatné kryptomeny možno nakúpiť klasickými bankovkami a následne ním obchodovať alebo ho využiť na platbu v obchodoch, ktoré túto platbu podporujú.

Kryptomeny sa tešia obľube hlavne vďaka faktu, že sú stále nedostatočne regulované vládami, bankami a transakcie sú anonymné. Ich využívanie už zvažujú aj veľký hráči trhu ako Amazon, Google alebo PayPal. Tento rok ich nákup oznámila aj Tesla, neskôr však záujem stiahli kvôli environmentálnej záťaži, ktorú ich ťažba predstavuje. S rastúcim záujmom o túto formu platenia a investovania ale narastá aj potreba ich regulácie na štátnej úrovni, ktorú už teraz oznámilo niekoľko krajín.

Překvapující fakta o kryptoměnách 2

BEZPEČNOSŤ KRYPTOMIEN

Sú kryptomeny bezpečné? Ak sa rozhodnete investovať do kryptomien s cieľom ich obchodovania, buďte obozretní a nenechajte sa nalákať na príliš lákavé ponuky svojich známych. Kryptomeny môžu byť vďaka ich využívaniu na špekulatívne obchodovanie volatilné.

Ak sa rozhodnete pre uloženie svojich financií do kryptomeny, kúpte si kvalitnú, bezpečnú peňaženku na ich úschovu. Problém nastáva v prípade, že tento trezor virtuálnej meny stratíte, prípadne z nej omylom platidlo odstránite. V tomto prípade ste bohužiaľ o svoje peniaze prišli natrvalo. Na druhú stranu, bezpečná peňaženka vám pomôže ochrániť vaše kryptomeny pred kybernetickým útokom. Softvérovú peňaženku možno mať nainštalovanú aj v smartfóne, bezpečnejší spôsob je ale vždy externý trezor.

Kryptomeny sa neslávne preslávili aj vďaka ich využívaniu na čiernom trhu a v súvislosti s tzv. praním špinavých peňazí. Dávajte si preto na trhu pozor na podvody a krádeže.

NEVÝHODY KRYPTOMIEN

Využívanie kryptomien so sebou prináša aj niekoľko negatív. Za jedno z hlavných záporov sa považuje proces ťažby. Na tento proces sú potrebné vysoko výkonné systémy, ktorých prevádzka negatívne ovplyvňuje ekológiu.

Druhým faktorom je ich nestabilita. Predpokladá sa, že sa v tejto chvíli na trhu nachádza približne 2000 nepoužiteľných kryptomien. Ide o platidlá, ktoré sa spájajú s podvodnými transakciami, zanikli alebo v dôsledku zlého dizajnu došlo k ich úpadku.

Prečítajte si tiež

ESG písmená vyrostlé trávou ze země

Čo je ESG investovanie?

Udržateľné alebo ESG investovanie je rastúci trend posledných rokov. Investovať udržateľne navyše neznamená rezignovať na vyšší výnos. Práve naopak.

číst více
Korporátne dlhopisy investovanie investícia podnikové dlhopisy výnos úrok výhody nevýhody riziko

Korporátne dlhopisy

Prečo investovať do korporátnych dlhopisov? Potrebujete ochrániť úspory pred stále dvojcifernou infláciou alebo máte záujem o zaujímavé privyrobenie? V oboch prípadoch môže byť riešením investícia do korporátnych

číst více
ETF investice 1

ETF investícia

Viete, ako investovať do ETF? Chcete ochrániť úspory pred infláciou, sporiť na neistý dôchodok, získať zaujímavé privyrobenie alebo len zhodnotiť svoje úspory? Kľúčom k tomu všetkému

číst více