Viete, do čoho sa oplatí investovať v roku 2022?

15. 12. 2021

V súčasnosti dosahuje inflácia výšku 4,9 % a odhady na budúci rok sa pohybujú okolo 6 až 7 %. Kvôli inflácii preto budúci rok prídete o 6 až 7 % zo svojich úspor. Takémuto úbytku nedokáže žiadne klasické sporenie zabrániť. Viete, do čoho sa oplatí investovať v roku 2022, aby ste prekonali infláciu a výhodne zhodnotili svoje financie?

Inflácia každý rok zhltne časť vašich peňazí

V súčasnosti dosahuje inflácia hodnotu 4,9 % a odhady počítajú na budúci rok s infláciou medzi 6 a 7 %. Okrem toho ťaživosť tejto situácie nemá zvrátiť ani prirodzený rast platov. Podľa prognóz budú platy rásť iba o 5 %. Slováci teda budú nútení šetriť a pohoršia si najvýraznejšie od deväťdesiatych rokov.

Národná Banka Slovenska je vo svojom odhade trochu triezvejšia, podľa jej prognóz dosiahne inflácia v roku 2022 „iba“ 5,6 %. Aj to však znamená, že ak budete mať na konci roka 2022 na účtoch 4 100 EUR, na konci roka 2022 budú mať vaše peniaze kúpnu silu iba 3 877 EUR. Za rok teda prídete o 230 EUR. To nie je vôbec málo. Našťastie existujú riešenia, ako zastaviť zbytočnú stratu financií. Viete, aké tieto riešenia sú a aké z nich zvoliť?

Do čeho investovat v roce 2021

Sporenie je len zložitý spôsob, ako prísť o úspory

Najprv sa zamerajme na základné spôsoby zhodnocovania financií. K tým najbežnejším patrí klasické sporenie. Pokiaľ ale budeme posudzovať jeho účinnosť podľa jeho schopnosti prekonať infláciu, máme hneď jasno.

Aby bol akýkoľvek šporiaci či investičný nástroj účinný, musí byť jeho výnos rovný alebo vyšší ako hodnota inflácie.

Lenže v prípade klasického sporenia to stopercentne neplatí. Jeho obvyklé zhodnotenie dosahuje iba jedno percento ročne. Ako to vyzerá číselne?

Ak opäť vezmeme, že máte na svojom účte štyri tisíc EUR a budete sporiť po dobu desať rokov s výnosom 1% ročne, budú mať vaše peniaze nakoniec kúpnu silu iba 2 369,87 EUR. Za desať rokov teda s pomocou klasického sporenia prerobíte viac ako 1 582,87 EUR. Takéto sporenie je jednoducho tvárou tvár inflácii nepoužiteľné. Chcete sa zaistiť na budúcnosť alebo šetriť pre deti? Tak tadiaľto cesta rozhodne nevedie!

Ani so stavebným sporením si príliš nepomôžete

Tiež stavebné sporenie nie je príliš účinné pri boji s infláciou. Výška štátnej prémie na stavebnom sporení v roku 2022 je 2,5 % zo sumy ročných vkladov. Jej maximálna nominálna hodnota je 70 EUR.

Základný úrok na nových zmluvách založených v roku 2020/21 sa pohybuje v závislosti od stavebnej sporiteľne v intervale od 0,1 % – 0,6 %. K základnému úroku má väčšina stavebných sporiteľní naviazaný bonusový úrok (napr. ČSOB – 0,5 %, Wüstenrot – 0,7 – 4,2 %). Na starších zmluvách sa môžu základné úroky pohybovať aj vyššie, a to max. do 3% ročne, ale stavebné sporiteľne ich priebežne znižujú.

Vezmeme si napríklad priemerné sporenie s úrokom 0,3 % na novej zmluve a 2,1 % bonusový úrok, tj 2,4 %. Pri inflácii 6% tak prerobíte 3,4% ročne, pri započítaný príspevkov o niečo menej. To rozhodne nevyzerá ako ideálny nástroj na zhodnocovanie vašich financií. Našťastie je tu možnosť investovania. Ako na to?

Do čoho sa oplatí investovať v roku 2022? Investovanie je spravidla spájané s veľkou zložitosťou a obrovskými finančnými obnosmi. Lenže ako vám na ďalších riadkoch ukážeme, nič z toho nie je pravda. Investovať môžete často už od pár stoviek mesačne a bez väčších znalostí. Kam teda investovať v roku 2022?

Do čeho investovat v roce 2021 02

Nápovedou na zodpovedanie tejto otázky by mohla byť kniha Jeremyho Siegla s názvom Stock for the long run. V nej Siegl zisťoval priemerný výnos jednotlivých bežných investičných nástrojov od roku 1801 do roku 2011. Čo zistil?

Jednotlivé nástroje očistené o infláciu majú tento ročný výnos:

  1. Akcie vynášajú priemerne 6,7 % ročne
  2. Dlhopisy vynášajú priemerne 3,5 % ročne
  3. Pokladničné poukážky vynášajú priemerne 2,7 % ročne
  4. Zlato vynáša priemerne 0,6 % ročne
  5. Hotovosť v podobe dolára vynáša -1,4 % ročne

Ďalej si rozoberieme jednotlivé možnosti, pričom vyradíme investíciu do dolára, nevyplatí sa, a pokladničných poukážok, ktoré sú vo svojej podstate krátkodobejšie dlhopisy.

Investície do zlata

Začneme od konca, a to od investícií do zlata, ktoré patria k najobľúbenejším burzovým komoditám. Podľa knihy od Siegla má priemerné ročné zhodnotenie 0,6 % s už započítanou infláciou. Investícia do zlata teda dokáže odolať inflácii a dokonca priniesť aj nízke zhodnotenie. Táto investícia sa navyše všeobecne považuje za pomerne málo rizikovú a je na nej oceňovaná vysoká likvidita.

S infláciou potom spravidla cena zlata rastie, rastie zároveň aj s krízami, keď v ňom hľadajú bezpečné uloženie svojich financií mnohí drobní aj väčší investori. Presne tak sa to stalo aj v rokoch 2008, 2011 a naposledy v roku 2020, kedy sa jeho cena vyšplhala na závratných 2075 dolárov za trójsku uncu (31,103 g).

Aká je však situácia teraz? Cena zlata klesá a pohybuje sa medzi hodnotami 1700 až 1900 dolárov za trójsku uncu. To krásne dokladá, že

investície do zlata nie je rozhodne krátkodobá záležitosť a niekedy sa nemusí vyplatiť ani v čase krízy.

Ako nakupovať zlato?

Ak by ste však aj napriek tomu chceli investovať do zlata, oplatí sa rozhodne investovať do zlatých zliatkov, tehál či investičných mincí. Ich výhodou je oslobodenie od DPH, veľká likvidita a veľmi nízka výrobná prirážka. Nákupná cena je preto takmer totožná s burzovou cenou zlata. Zlato ale kupujte vždy od veľkých zlievarní či len najznámejšie mince, ku ktorým patrí napríklad rakúsky Wiener Philharmoniker, americký American Eagle, kanadský Maple Leaf alebo napríklad čínska Panda.

Iné je to u pamätných mincí či medailí. Tu je výrobná prirážka oveľa vyššia. Než cena kovu je tu dôležitejšia vzácnosť predmetu, čo súvisí aj s jeho ťažším predajom (nižšia likvidita). Pokiaľ sa teda nevyznáte v numizmatike, rozhodne neodporúčame ich nákup. Rozdiel je tu aj v DPH, o ktoré nie sú medaily oslobodené.

Pri samotnom nákupe odporúčame kupovať zlato vo väčších váhach. Zatiaľ čo 1 g zlatého zliatku môžete kúpiť cca za 69,63 EUR, v prípade 10 g vás jeden gram vyjde už len na 60,37 EUR. Úspora je preto značná.

Do čeho investovat v roce 2021 03

Investície do dlhopisov

Investície do dlhopisov (alebo aj obligácií) patria k jednému z najstarších druhov obchodovania spojených s finančným trhom. Dlhopis je spôsob, ako môže nejaká firma alebo štát získať peniaze. Za týmto účelom emituje dlhopisy a investori ich nakupujú. Skrze to získa firma alebo štát potrebný kapitál a jeho držiteľom postupne spláca záväzky.

Štátne dlhopisy patria k najviac bezpečným investíciám, pretože obvykle nehrozí štátny bankrot (výnimkou je napr. Venezuela a pod.). Tieto dlhopisy ponúka banka a ich výnos je okolo 1 % ročne. To nie je práve nič, s čím by ste súčasnú infláciu porazili. Pri zhodnotení 1% vám stále inflácia ročne zhltne 5% z hodnoty vašich peňazí.

Zaujímavejšie sú však firemné dlhopisy. Tie vydávajú banky alebo napríklad investičné inštitúcie a ich ročný výnos sa pohybuje medzi 2 až 10 %. Problém tu však môže byť vyššie riziko. Firma sa môže ľahšie dostať do bankrotu alebo insolvencie ako štát. O svoju investíciu potom prídete.

Vyšší výnos je tiež spojený s nižšou likviditou. Na rozdiel napríklad od investície do zlata dostanete peniaze späť až v dobe splatnosti alebo pri predaji dlhopisu na burze – o dlhopis však nemusí byť veľký záujem alebo ho nemusí burza vôbec obchodovať. Preto je dobré sa nad výberom dlhopisov zamyslieť aj z tohto hľadiska.

Rizikovosť možno preto vyhodnotiť zhodnotením kvality danej firmy a jej vyhliadok do budúcnosti, splatnosti dlhopisu (pohybuje sa od roku po desiatky rokov), ich likvidity, frekvencia výplat (mesačne, kvartálne, polročne alebo ročne) a výška úrokovej sadzby. Kratšia doba splatnosti aj častejšia výplata robí obvykle investíciu bezpečnejšou. Až preskúmanie týchto parametrov vám ukáže, či je takáto investícia do dlhopisov naozaj bezpečná a vhodná na rok 2022, ktorý je ovplyvnený hneď niekoľkými krízami.

Podporujte nákupom dlhopisov životné prostredie

Kríza je však aj šanca. V prípade dlhopisov môže byť tou šancou aj stále hlasnejšie proklamovaná ekologická kríza. Práve na nej sa v súčasnosti hľadá riešenie a najmä v budúcnosti bude mať všetko podporujúce udržateľnosť prioritu. Riešenie hľadá a nachádza aj spoločnosť Unipro Capital, ktorej cieľom je uľahčiť planéte od odpadkov, akými sú pneumatiky, plasty a papier. Ekologickou recykláciou z nich v súčasnosti vyrába zelenú energiu. Nákupom jej dlhopisov potom môžete udržateľnosť a zelenú energiu podporiť, a navyše z toho nevyjsť s prázdnou.

Dlhopisy Unipro Capital ponúkajú zhodnotenie 9,5 % ročne, mesačný alebo polročný výber výnosov a splatnosť investície do dvoch rokov.

Pokiaľ teda chcete málo rizikový dlhopis so zhodnotením, ktoré vysoko prekoná infláciu, tento dlhopis je práve pre vás.

Do čeho investovat v roce 2021 05

Investície do akcií

Ďalšia na rade je investícia do akcií. Tá patrí, podľa už citovanej knihy, k tým najvýnosnejším investíciám. Priemerné ročné zhodnotenie akciového trhu je 6,7 % po odpočítaní inflácie. Ak teda do akcií investujete 4 000 EUR a dosiahnete aspoň priemerného zhodnotenia, za desať rokov budete mať približne 7 600 EUR. Na tom sa už dá stavať sporenie na budúcnosť!

Oproti napríklad zlatu či dlhopisom sú však akcie považované za veľmi rizikovú investíciu. Zrejme si všetci spomenieme na prepady akciových trhov počas kríz v roku 2008, 2011 aj 2020. Grafy ukazujúce rast akciového trhu spolu s Hospodárskymi novinami ale tiež ukazujú, že čím je doba investovania dlhšia, tým nižšie je riziko a vyššie zhodnotenie. Počas prvej vlny Covidu napríklad spadli akcie o 26%, ale do svojej pôvodnej hodnoty sa vrátili už za 6 mesiacov.

Index S&P 500 ako ukazovateľ výkonu akciového trhu

K lepšej predstave o akciovom trhu nám môže dopomôcť aj index S&P 500, ktorý je možné brať ako jeden z ukazovateľov jeho výkonu. Údaje o jeho hodnotách máme od roku 1928 až do dnes. Z neho vyplýva, že pravdepodobnosť, že budete ďalší rok v strate alebo nič nezarobíte, je 33 %. S každým ďalším rokom potom pravdepodobnosť straty klesá a rastie pravdepodobnosť zárobku. Práve to môžete vidieť na grafe rastu indexu S&P 500. Po pätnástich rokoch sa riziko prerobku blíži k nule, kým možnosť príjemného zisku k sto percentám.

Na rozdiel od zlata či dlhopisov je však investovanie do akcií náročné na znalosti a čas. Pokiaľ ale nič z toho nemáte, môžete investovať do podielových fondov, kde za vás o investovaní do akcií bude rozhodovať profesionál. Túto investíciu môžete obvykle vykonať v rámci internetového bankovníctva alebo cez svojho osobného bankára. Jej nevýhodou sú však často až trojpercentné poplatky ročne za správu fondu. Preto sú často zaujímavejšie pasívne fondy (ETF), ktorých náklady sa pohybujú okolo 0,5 % ročne. K týmto fondom vhodným pre začiatočníka patrí práve už spomínaný americký S&P 500 alebo Dow Jones. Tieto fondy je možné kúpiť na burze alebo s využitím platforiem ako Fondee či Portu. Výnos napríklad indexu S&P 500 sa pohybuje okolo 10 % ročne.

Do čeho investovat v roce 2021 07

Ako vyberať vhodný fond na investíciu do akcií?

Pokiaľ sa rozhodnete do fondov investovať, dajte si pozor na výšku poplatkov alebo sľuby príliš vysokých výnosov. Vhodné je sa zaujímať aj o to, do čoho daný fond investuje. Napríklad úzko špecializované fondy môžu byť veľký risk. Na burze investujte do akcií potom len v prípade, že ste ochotní neustále sa vzdelávať. V opačnom prípade je taká investícia na úrovni gamblingu. Pre prvé kroky do akciového investovania odporúčame knihy Inteligentný investor od Benjamina Grahama, Akciové investície od Daniela Gladiša alebo napríklad Nebojte sa akcií od Christiana Tiela.

Investície do nehnuteľností

Samozrejme nemôžeme zabudnúť ani na investíciu do nehnuteľností. Už niekoľko rokov sa v súvislosti s nimi hovorí o tzv. realitnej bubline. Keby ste napríklad v roku 2012 kúpili byt v Prahe, v súčasnosti ho predáte o 89% drahšie. V Česku jednoducho cena nehnuteľností dramaticky vzrástla, a aj počas posledných 18 mesiacov zažívame jeden z najväčších nárastov cien na svete. Otázka je, čo sa bude diať ďalej. Napriek tomu napríklad Jiří Hrbáček, portfólio manažér a podpredseda predstavenstva Wood & Company Real Estate, v rozhovore pre CzechCrunch tvrdí, že nehnuteľnosti by mali byť súčasťou investičného portfólia každého investora.

Je však rozumné investovať do nehnuteľností, keď je ich v súčasnosti na trhu nedostatok a ich cena je obrovská? Vhodnosť takejto investície potom podľa Jiřího Hrbáčka závisí od toho, či máte nejakú zaujímavejšiu investičnú alternatívu. Pokiaľ ju nemáte, investícia do realít je rozhodne istotou v boji s infláciou. S návratnosťou vložených peňazí však nepočítajte skôr ako za päť rokov.

Čo ak ale nemáte na účte niekoľko miliónov navyše na nákup nehnuteľnosti? Aj v takom prípade nemusí byť nič stratené. Investovať do nehnuteľností môžete aj cez fondy, ktoré do nich investujú, alebo cez investičné firmy, ktoré sprostredkovávajú investície do developerských projektov. Taká firma developerský projekt najprv odborne posúdi, a pokiaľ prejde, umožní doň investovať aj drobným či väčším investorom. Týmto spôsobom sa tak napríklad už od 40 EUR môžete podieľať na výnosoch z takého projektu.

Investícia do realít je rozhodne istotou v boji s infláciou.

Do nehnuteľností takto môžete investovať jednorázovo alebo pravidelne s výnosmi až 6% ročne. Výnosy potom získavate pravidelne každý mesiac. Tento spôsob teda vaše peniaze zaistí len tak tak proti inflácii, ale neprinesie nič navyše. Napriek tomu je to lepšie ako nič. Tiež tu však treba preveriť investičnú firmu aj projekty, ktoré podporuje.

Do čeho investovat v roce 2021 04

Do čoho sa teda oplatí investovať v roku 2022?

V článku sme sa zoznámili so základnými možnosťami investovania, medzi ktoré patrilo investovanie do zlata, dlhopisov, akcií a samozrejme aj nehnuteľností. Ako však vybrať najlepšiu investíciu? To je veľmi zložitá otázka. Medzi istoty samozrejme patrí zlato a nehnuteľnosti, ktoré dokážu dorovnať infláciu a zachrániť peniaze pred jej vplyvom. Čakať od nich však dnes oveľa viac je stávka na neistotu.

Najväčší výnos sľubujú akcie, ale tie sú rizikové a vyžadujú od vás spravidla veľa času na samoštúdium. Najlepšou investíciou a zároveň zlatou strednou cestou by preto mohli byť pasívne fondy alebo napríklad spomínaný dlhopis, ktorý v sebe spája vysoký výnos aj jednoduchosť investície.

Už viete, ako sa ubrániť inflácii a zhodnotiť svoje úspory? Skúste niektoré z našich tipov, určite neoľutujete. Najhoršie je totiž v prípade inflácie neurobiť vôbec nič.

Prečítajte si tiež

Korporátne dlhopisy

Korporátne dlhopisy

Prečo investovať do korporátnych dlhopisov? Potrebujete ochrániť úspory pred stále dvojcifernou infláciou alebo máte záujem o zaujímavé privyrobenie? V oboch prípadoch môže byť riešením investícia do korporátnych dlhopisov. Čo to je a aké má výhody aj riziká sa...

preèítajte si viac
ETF investícia

ETF investícia

Viete, ako investovať do ETF? Chcete ochrániť úspory pred infláciou, sporiť na neistý dôchodok, získať zaujímavé privyrobenie alebo len zhodnotiť svoje úspory? Kľúčom k tomu všetkému môže byť aj investícia do ETF. Viete, čo je to ETF investícia a ako a kde môžete do...

preèítajte si viac
Investícia do akcií

Investícia do akcií

Viete, ako investovať do akcií v roku 2022 Inflácia rastie do doposiaľ nepredstaviteľných výšin, peniaze strácajú svoju hodnotu a klasické sporiace nástroje vás pred tým neuchránia. Otázkou dňa teda je, ako ochrániť svoje financie. Jednou z odpovedí je investícia do...

preèítajte si viac